3 1 вересня 2015 року набрав законної сили Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору» від 22 травня 2015 року № 484-VIII.
Документом передбачається:
- відміна верхньої межі розміру ставок судового збору за подання до суду позовної заяви майнового характеру. Дана норма стосується лише юросіб. Так, за подання такої позовної заяви юрособою справляється судовий збір в розмірі 1,5% ціни позову, але не менше 1 розміру мінімальної зарплати, а якщо це фізособа, то дані цифри становитимуть 1% і 0,4 відповідно і не більше 5 розмірів мінімальної зарплати, про що вже згадувалось вище.
- запровадження диференціації ставок судового збору за категоріями платників (фізичні особи, юридичні особи) з перенесенням більшого навантаження на юридичних осіб.
- вирівнювання розміру ставок судового збору за подання позовних заяв до господарських та адміністративних судів. Зокрема, за поданням позовної заяви майнового характеру в обох юрисдикціях сплачуватимуть судовий збір в розмірі 1,5% ціни позову, але не менше 1 розміру мінімальної зарплати (дана норма містилась в редакції проекту до другого читання, однак в процесі обговорення було
встановлено верхню межу в 150 мінімальних зарплат для господарських судів. В решті пунктів розміри ставок є однаковими, - ред.).
- скасування норми щодо визначення розміру ставок судового збору у фіксованій грошовій сумі.
- збільшення розмірів ставок судового збору.
Окрім того, відповідно до Закону суд зобов'язаний перевіряти зарахування судового збору до Державного бюджету України при відкритті провадження у справі.
Відповідно до розрахунків передбачається зменшення кількості справ, які надходять на розгляд до судів, а також прогнозований річний обсяг надходження коштів від сплати судового збору повинен скласти близько 2,5 млрд гривень.
Вказаним Законом, крім іншого, була виключена норма стосовно обов’язкової сплати судового збору через установи банків чи відділення зв’язку.
Таким чином, судовий збір за позовні заяви або апеляційні скарги, подані після 1 вересня 2015 року може бути сплачений в інші, більш зручні для платника способи оплати, у тому числі через онлайн системи, банкомати для приймання платежів, Інтернет-банкінг тощо.
Водночас, з метою встановлення єдиного порядку щодо заповнення реквізитів при сплаті судового збору, визначені обов’язкові для заповнення платниками реквізити у формах розрахункових документів на переказ у разі сплати судового збору.
Так, обов’язковими для заповнення платниками, згідно з інформаційним повідомленням ДСА України (додаток до листа №15-15335/3 5 від
28 серпня 2015 року) щодо заповнення форми розрахункових документів на переказ у разі сплати судового збору, є такі реквізити:
- дата документа;
- отримувач коштів (назва управління УДКСУ);
- код отримувача (код за ЄДРПОУ - код управління ДКСУ);
- банк отримувача (назва розрахункового підрозділу ДКСУ);
- код банку отримувача (МФО);
- рахунок отримувача (рахунок розпорядника коштів — банку);
- назва платника (для юридичної особи), ПІБ та адреса (для фізичної особи);
- призначення платежу.
При сплаті судового збору поле «Призначення платежу» розрахункового документа заповнюється, наприклад, таким чином:
*; 101;1234567890{Судовий збір, за позовом Петров П.П., Барський районний суд Вінницької області При цьому:
* (зірочка) - це службовий код (знак),
; (крапка з комою) - розділовий знак,
10 І - код ознаки судового збору,
; (крапка з комою) - розділовий знак,
цифри після розділового знаку - код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до 8 цифр, якщо значущих цифр менше 8) або реєстраційний номер облікової картки платника податків - фізичної особи (завжди має 10 цифр), або серія та номер паспорта громадянина України, у разі, якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера та повідомив про це відповідних орган і має відповідну відмітку в паспорті,
; (крапка з комою) - розділовий знак,
Судовий збір, за позовом (ПІБ чи назва установи, організації позивача),
' (назва суду, де розглядається справа) - роз’яснювальна інформація про призначення платежу. Використання символу ; (крапка з комою) в даній інформації не допускається.