flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Прийнятий Закон щодо посилення відповідальності за окремі правопорушення у сфері безпеки дорожнього руху

24 березня 2021, 16:23

16 березня 2021 року, в газеті «Голос України» опубліковано Закон України від 16 лютого 2021 року № 1231-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення відповідальності за окремі правопорушення у сфері безпеки дорожнього руху» (Закон), який уже завтра — 17 березня 2021 року — з дня, наступного за днем його опублікування, набуде чинності.

 

У КУпАП цим Законом:

  • встановлено заборону щодо можливості звільнення особи від адміністративної відповідальності у зв’язку з передачею матеріалів на розгляд громадської організації або трудового колективу при вчиненні правопорушень, передбачених частинами другою — четвертою статті 126 та статтею 130 КУпАП (ст. 21 КУпАП у редакції Закону) та при малозначності правопорушення у разі вчинення правопорушень, передбачених частиною четвертою статті 121, частиною п’ятою статті 122, статтями 122-2, 122-4, частиною третьою статті 123, частинами другою — четвертою статті 126 та статтею 130 цього Кодексу (примітка до ст. 22 КУпАП у редакції Закону). Іншими словами, малозначними означені діяння визнані бути не можуть;
  • ст. 30 доповнено частиною третьою, якою визначено, що у випадку, якщо особою, позбавленою права керування транспортним засобом, до закінчення строку дії такого стягнення вчинено нове адміністративне правопорушення, за яке застосовано стягнення у виді позбавлення права керування транспортним засобом, до стягнення за вчинення нового адміністративного правопорушення приєднується невідбута частина стягнення. При цьому зазначається, що загальний строк позбавлення права керування транспортним засобом може перевищувати гранично допустимий строк, передбачений частиною другою цієї статті, тобто загальний строк позбавлення такого права у випадку систематичного порушення, може бути більшим ніж 10 (десять) років;
  •  збільшено строк накладення адміністративного стягнення за вчинення правопорушень, передбачених статтею 130 КУпАП (їх перелік значно розширено), зокрема передбачено, що стягнення у таких випадках може бути накладено протягом одного року із дня його вчинення (ч. 6 ст. 38 КУпАП у редакції Закону). У попередній редакції — протягом трьох місяців
  •  посилено санкції за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених статтями 121, 122, 122-4, 124, 126, 130 КУпАП. Зокрема, збільшено розміри штрафів та подекуди доповнено основне покарання додатковим обов’язковим, а також замість оплатного вилучення транспортного засобу передбачено його конфіскацію (ст. 130 КУпАП у редакції Закону). Не забув законодавець і про пішоходів, велосипедистів, погоничів тварин та осіб, які керують гужовим транспортом, збільшивши розміри штрафів (фактично в 5 разів) за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 127 КУпАП, тощо;
  •  передбачено, що у разі «фіксації обставин тимчасового затримання транспортного засобу в режимі фотозйомки (відеозапису) таке затримання відбувається без присутності понятих» (ч. 1 ст. 265-4 КУпАП), а огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння, за умови застосування поліцейським технічних засобів відеозапису, — без присутності свідків (ч. 2 ст. 266 КУпАП). У разі неможливості застосування поліцейським технічних засобів відеозапису під час такого огляду, огляд здійснюється у присутності двох свідків.

Детальніше про відповідальність та сума штрафу:

 - Водії

  • Керування транспортними засобами або суднами особами, які перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів - 17 000 грн (викладення ст. 130 КУпАП в новій редакції).
  • Повторно протягом року - штраф на водіїв у розмірі 34 000 грн з позбавленням права керування транспортними засобами на 3 роки з оплатним вилученням транспортного засобу (викладення ст. 130 КУпАП в новій редакції).
  • Тричі, порушення права керування транспортними засобами або суднами особами, які перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, передбачає - штраф 51 000 грн з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 10 років з конфіскацією транспортного засобу, який є у приватній власності порушника або адміністративний арешт на 15 діб з позбавленням права керування транспортними засобами на 10 років (викладення ст. 130 КУпАП в новій редакції).
  • За порушення типових правил дорожнього руху (не пристебнутий ремінь, порушення при обгоні та інші) - 510 грн.
  • Перевищення швидкості в населених пунктах більш ніж на 50 км / год - 3 400 грн, а за перевищення на 20-50 км / год - 340 грн.
  • Втеча з місця дорожньої транспортної пригоди, карається штрафом у розмірі - 3 400 грн.
  • Створення аварійної ситуації під час руху та/або зупинці - 850 грн.
  • Перешкоджання для проїзду служб екстреної допомоги - 1145 грн.
  • Керування транспортним засобом особою, яка не має при собі або не пред'явила для перевірки посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційного документа на транспортний засіб - тягне за собой штраф у розмірі - 425 грн, а водій позбавлений права керувати - 20 400 грн.

Пішоходи, велосипедисти

  • Непокора пішоходів сигналам регулювання дорожнього руху, перехід ними проїзної частини у невстановлених місцях або безпосередньо перед транспортними засобами, що наближаються, невиконання інших правил дорожнього рух, наразі передбачає штраф у розмірі - 255 грн.
  • Порушення правил дорожнього руху особами, які керують велосипедами - 340 грн.
  • Ті самі порушення, вчинені особами, які керують велосипедами, що перебувають у стані сп'яніння - 680 грн, а при створенні аварійної ситуації сума штрафу сягає - 850 грн.