flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Відповідальність за порушення Закону про шум

Органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації та громадяни при здійсненні будь-яких видів діяльності, згідно статті 24 Закону України “Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення” (так званий Закон про шум), зобов'язані:

- здійснювати відповідні організаційні, господарські, технічні, технологічні, архітектурно будівельні та інші заходи щодо попередження утворення та зниження шуму до рівнів, установлених санітарними нормами;

- забезпечувати під час роботи закладів громадського харчування, торгівлі, побутового обслуговування, розважального та грального бізнесу, культури, при проведенні концертів, дискотек, масових святкових і розважальних заходів тощо рівні звучання звуковідтворювальної апаратури та музичних інструментів у приміщеннях і на відкритих площадках, а також рівні шуму в прилеглих до них жилих і громадських будівлях, що не перевищують рівнів, установлених санітарними нормами;

- вживати заходів щодо недопущення впродовж доби перевищень рівнів шуму, встановлених санітарними нормами.

В свою чергу, законодавцем також передбачена відповідальність за порушення вказаних приписів у вигляді адміністративного стягнення.

Так, ч. 1 ст. 182 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі КУпАП), за порушення вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів щодо захисту населення від шкідливого впливу шуму чи правил додержання тиші в населених пунктах і громадських місцях, передбачає відповідальність у вигляді попередження або накладення штрафу на громадян від п'яти до п'ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 85 грн. до 255 грн.) і накладення штрафу на посадових осіб та громадян - суб'єктів господарської діяльності - від п'ятнадцяти до тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 255 грн. до 510 грн.).

Відповідальність за ч. 1 ст. 182 КУпАП застосовується до винних осіб за рішенням виконавчих комітетів сільських, селищних та міських ради, які уповноваженні законодавцем на розгляд  адміністративних справ за вказані правопорушення.

Крім того, згідно ч. 2 ст. 182 КУпАП, дії, передбачені частиною першою цієї статті, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі ж порушення, мають наслідком застосування до винних осіб відповідальності у вигляді накладення штрафу на громадян від п'ятнадцяти до тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 255 грн. до 510 грн.) із конфіскацією звуковідтворювальної апаратури, піротехнічних засобів, інших предметів порушення тиші або без такої і на посадових осіб та громадян - суб'єктів господарської діяльності - від п'ятдесяти до ста п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 850 грн. до 2550 грн.) із конфіскацією звуковідтворювальної апаратури, піротехнічних засобів, інших предметів порушення тиші.

Відповідальність за ч. 2 ст. 182 КУпАП застосовується до винних осіб за рішенням судді районних,  районних у місті, міських чи міськрайонних судів.

На останок, слід наголосити на тому, що повага до прав та інтересів оточуючих осіб та дотримання принципу співжиття є запорукою формування людських відносин у суспільстві.